Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin działu
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)

Re: Tu zadajemy pytania nt.: Pierwsze dni ze szczurkami

Postprzez Gusiaa90 » Wt kwi 11, 2017 8:06 pm

Dziękuje za uspokojenie :) Dziewczyny codziennie z palca dostają jogurt albo gerberka przez co oduczyły sie podgryzania palców :) Jedna z nich jest strasznym łakomczuchem i dzisiaj juz paradowała po łóżku i szukała czegoś do jedzenia :D siostra bezpiecznie siedziała w klatce. Jak już sie pojadło to otwarta klatka nie robiła wrażenia :( Wydaje mi sie, że wszystko idzie w dobrą stronę, pewnie to kwestia czasu :) Ogólnie są strasznie wybredne do warzyw, dzisiaj był szpinak po raz 1 ale chwilowy szał i szpinak leży i patrzy:) Jabłko też bee, marchewka bee, pietruszka bee, seler bee, brokuł bee, będziemy próbować po kolei i zobaczymy co dziewuszki bedą wcinać, mam nadzieje, że to nie będzie tylko ogorek i sucha karma ;)
Gusiaa90

Postprzez IHime » Śr kwi 12, 2017 8:26 am

Nie poddawaj się po pierwszym niepowodzeniu z danym owocem/warzywem. Jeśli maluchy go nie znają, to za pierwszym razem mogą być ostrożne, jeść niechętnie i mało. Podaj im kilka razy, przyzwyczają się. :)
IHime

Postprzez Fancy » Śr kwi 12, 2017 10:11 am

Możesz też spróbować łączyć smaki - ja tak robiłam, kiedy moje szczurasy chciały jeść tylko ogórka i pomidora, a na inne warzywa kręciły nosem. U mnie wyglądało to np. tak, że szczury zamiast kaszy jadły papkę kaszy z marchewką, albo marchewkę z jabłkiem. Od tego czasu surowa marchew znika. I tak jak IHime mówi - niektóre rzeczy trzeba kilka razy podać, nawet domowym szczurom chyba zostało coś z instynktu tych dzikich, które w ten sposób chronią się przed zatruciem.
Ze mną: Wink, Whisper, Monkey <3
Za TM: Sneezie i Pepe :( śpijcie słodko, maluszki <3
Fancy

Postprzez Merylinn » N cze 11, 2017 10:19 pm

Witam was bardzo serdecznie :) Od wczoraj stałam się posiadaczką dwóch wspaniałych ogonkowych dziewczynek. Niestety moja radość z ich posiadania dość szybko się ulotniła, ponieważ zauważyłam że jedna jest strasznie nieprzyjemna dla drugiej, zdecydowanie dominująca. Dominująca już zwiedza klatkę, je z miseczki, pije z poidełka, śmiało zabiera z mojej ręki smakołyki, które jej podsuwam. Ta bardziej nieśmiała ciągle siedzi w domku i praktycznie z niego nie wychodzi, nawet po jedzenie a co najgorsza nawet wody nie skosztuje. Kiedy ośmieliła się wyjść z domku, ta dominująca podleciała i zaczęła ciągnąć ją za futro w stronę domku, dodatkowo podbiera jej z pyszczka smakołyki które ode mnie dostanie. Wiem że wśród zwierząt panuje hierarchia, ale to co się u mnie wyprawia podchodzi pod terror. Nieśmiała Pani ogonkowa siedzi zastraszona w domku i boi się ruszyć. Zaznaczam że maluchy mają ok 3 tygodni. Czy mogę im jakoś pomóc rozwiązać ten konflikt? Boję się że słabszy ogonek niedługo opadnie z sił bez wody i jedzenie. Czy macie dla mnie wskazówki odnośnie oswajania?
Merylinn

Postprzez IHime » Pn cze 12, 2017 12:09 pm

Trzytygodniowe maleństwa powinny być jeszcze z mamą! W przeliczeniu na ludzkie mają nie więcej niż ok. 7 lat!
Skąd są dziewczynki? Są siostrami? Upewnij się, że ta bardziej wycofana jest zdrowa. Może po prostu bardzo ostro przeżywać rozstanie z mamą, może mieć taki wrażliwy charakter, ale może też tak reagować na chorobę.
To, co się dzieje na pewno nie jest konfliktem ani dominacją, są na to za młode. Możliwe, że ta odważniejsza próbuje rozruszać siostrę, zachęcić do aktywności. Upewnij się, że mała ma dostęp do wody i jedzenia całą dobę, prawdopodobnie wyjdzie zjeść w nocy, kiedy będzie cicho, ciemno i spokojnie.

Z moich rad: po pierwsze, pilnie włącz babeczkom dietę dla zbyt wcześnie odstawionych maluchów.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=46558#p1012923
http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=46518#p1012602
http://szczury.org/viewtopic.php?f=32&t=46064#p1009917
Po drugie, daj im czas. Są ogonki, które szybko się przyzwyczajają, ale większość potrzebuje kilka tygodni, szczególnie jeśli pochodzi z wątpliwego źródła. Na wrażliwe maluchy polecam metodę "po dobroci" i ocean cierpliwości.
http://szczury.org/viewtopic.php?f=8&t=31475
Po trzecie, na szczurze konflikty i równowagę w stadzie nie mamy wielkiego wpływu, dopóki krew się nie leje i futro nie lata, nie wtrącamy się, muszą się same dogadać.
IHime

Poprzednia strona

Powrót do Oswajanie